I use Amsoil oil at $9.00 a quart...cost more then most oils. At that price the oil cost $0.28 per ounce. Lets say the ratio will be 8 oz oil to 128 oz fuel (16:1). Fuel at $2.50 a gal all totals roughly $4.75 or if you get 100 miles per gal of mix that figure is $0.0475 per mile. If one needs to find a cheaper way to travel, buy bulk 2 cycle oil by the gallon at China Mart...or better yet peddle or WALK (but add the cost of shoes). At 32:1 you're now looking at $3.60 per gal of mix and $0.036 per mile. How much cheaper do you want from a motorized vehicle? Then again I'm looking at $0.28 a mile towing my fifth wheel, 5.6 times that of my bike. If this hits you wrong, I'm sorry but I can't see complaining about the cost of a few cents per mile on these bikes, unless you are somewhere where fuel cost $5.00 a liter. And North Carolina isn't one of them. Think about it...you pass more money in aluminum cans per mile then the cost of fuel. There you go...pick up cans and recycle them.